Stilling runde 7
Præmie- gruppe | Rangering | Nr. | Navn | Forv | Point | Korr. |
Rating | Nyt ratingtal |
1 | 1 | 8 | FM Poul Rewitz, SK1968 | 4.46 | 6.5 | 24 | 2294 | 2346 |
1 | 2 | 4 | FM Jonas Buhl Bjerre, Skanderborg | 4.44 | 6 | 26.5 | 2354 | 2386 |
1 | 3 | 2 | IM Mikkel Djernæs Antonsen, Køge | 5.52 | 6 | 25.5 | 2428 | 2433 |
1 | 4 | 7 | FM Tobias Rostgaard, BMS | 5.76 | 6 | 23 | 2302 | 2307 |
1 | 5 | 11 | Viktor Haarmark Nielsen, ØBRO | 4.16 | 5.5 | 25 | 2243 | 2270 |
1 | 6 | 13 | Rasmus Thøgersen, Jetsmark | 5.45 | 5.5 | 23.5 | 2232 | 2233 |
1 | 7 | 12 | Lars Hansen, SK 1968 | 4.52 | 5.5 | 23.5 | 2236 | 2256 |
1 | 8 | 3 | IM Igor Teplyi, Nordre | 5.59 | 5 | 28 | 2424 | 2418 |
1 | 9 | 15 | Jens Albert Ramsdal, SK1968 | 3.79 | 5 | 25.5 | 2206 | 2230 |
1 | 10 | 5 | FM Martin Matthiesen, SK1968 | 5.41 | 5 | 25 | 2344 | 2336 |
1 | 11 | 17 | Peter Grove, Skanderborg | 4.09 | 5 | 25 | 2162 | 2180 |
1 | 12 | 21 | WFM Esmat Susanne Guindy, Viborg | 4.20 | 5 | 24.5 | 2132 | 2148 |
1 | 13 | 1 | IM Karsten Rasmussen, Århus/Skolerne | 6.14 | 5 | 24 | 2444 | 2433 |
1 | 14 | 6 | FM Kristoffer Dyrgaard, Frem | 5.62 | 5 | 24 | 2334 | 2322 |
1 | 15 | 9 | Pelle Bank, Sk1968 | 5.80 | 5 | 23.5 | 2294 | 2278 |
2 | 16 | 37 | Uno Rolf Skonnord, ØBRO | 4.21 | 5 | 23 | 2050 | 2066 |
4 | 17 | 60 | Lars Garne Rasmussen, Åbyhøj | 2.66 | 5 | 21.5 | 1911 | 2005 |
2 | 18 | 29 | Jacob Mejvik, Oves SK (Sverige) | 4.62 | 5 | 21 | 2085 | 2093 |
2 | 19 | 26 | Jean-Philippe Miqueu, Sk. af 1968 | 4.95 | 5 | 20.5 | 2100 | 2101 |
1 | 20 | 20 | Claus Rossen, Viborg | 4.60 | 4.5 | 25.5 | 2133 | 2131 |
2 | 21 | 34 | Bjarke Hautop Kristensen, Evans | 3.60 | 4.5 | 24.5 | 2061 | 2079 |
3 | 22 | 44 | Thomas Thybo, Skive | 2.93 | 4.5 | 24.5 | 1999 | 2031 |
1 | 23 | 14 | Nicolai Kvist Brondt, BMS | 4.96 | 4.5 | 23.5 | 2229 | 2220 |
1 | 24 | 10 | Marco Ferrante, Slagelse | 5.09 | 4.5 | 23 | 2260 | 2248 |
2 | 25-26 | 32 | Jonas Hilwerda, Staunton (Holland) | 3.90 | 4.5 | 23 | 2068 | 2080 |
3 | 25-26 | 46 | Anna Kohut, Roszada Gliwice | 2.88 | 4.5 | 23 | 1974 | 2017 |
3 | 27 | 42 | Jens Olaf Fogh, Viby | 3.81 | 4.5 | 22.5 | 2005 | 2019 |
2 | 28 | 24 | Jakob Bjerre Jensen, Århus/Skolerne | 4.36 | 4.5 | 22 | 2115 | 2118 |
3 | 29 | 50 | Svend Steenstrup, Allerød | 4.19 | 4.5 | 22 | 1949 | 1958 |
2 | 30-31 | 38 | Håkan Lyngsjö, En Passant, Svedala (Sverige) | 4.41 | 4.5 | 21.5 | 2049 | 2051 |
5 | 30-31 | 87 | Mathias Nielsen, Sydøstfyn | 2.86 | 4.5 | 21.5 | 1757 | 1811 |
3 | 32 | 57 | WFM Marie Frank-Nielsen, Philidor | 3.31 | 4.5 | 20.5 | 1927 | 1963 |
3 | 33 | 41 | Torben Bødskov Andersen, Silkeborg Skakklub af 1930 | 5.07 | 4.5 | 20.5 | 2029 | 2018 |
1 | 34 | 18 | Rune Andersen, Bornholm | 5.76 | 4.5 | 20 | 2152 | 2127 |
2 | 35 | 28 | Tavs Bjerre, Skanderborg | 5.09 | 4.5 | 20 | 2087 | 2075 |
3 | 36 | 54 | Erik Olsgård Hansen, Præstø | 3.98 | 4.5 | 20 | 1938 | 1953 |
5 | 37 | 86 | Jan Han Petersen, Århus/Skolerne | 2.67 | 4.5 | 18 | 1759 | 1825 |
4 | 38 | 62 | Adesh Easwaralingam, Fredericia | 3.92 | 4.5 | 17.5 | 1908 | 1926 |
2 | 39 | 30 | Martin Reib Petersen, ØBRO | 4.26 | 4 | 25 | 2082 | 2077 |
3 | 40 | 45 | WFM Thomine Stolberg-Rohr, Evans | 3.57 | 4 | 24.5 | 1986 | 2000 |
1 | 41 | 19 | Peter Thorsbro, Furesø | 4.53 | 4 | 23.5 | 2151 | 2140 |
4 | 42 | 68 | Arne Dan Fjordside, Aalborg Skakforening af 1889 | 2.65 | 4 | 23 | 1881 | 1922 |
2 | 43 | 33 | Farzam Firooznia, Evans | 4.23 | 4 | 22.5 | 2062 | 2057 |
1 | 44-45 | 22 | Thomas Stausholm Jepsen, Sydøstfyn | 4.97 | 4 | 22.5 | 2127 | 2108 |
2 | 44-45 | 23 | Lars Rene Andersen, SK1968 | 5.26 | 4 | 22.5 | 2119 | 2094 |
2 | 46 | 39 | Johan Hardlei, SK 68 | 3.78 | 4 | 22.5 | 2046 | 2050 |
3 | 47 | 55 | William Hørup Philipsen, BMS | 2.91 | 4 | 22.5 | 1935 | 1968 |
2 | 48 | 31 | Henning Nielsen, Maribo | 4.49 | 4 | 22 | 2081 | 2071 |
3 | 49 | 53 | Morten Renneberg, Øbro | 3.37 | 4 | 21.5 | 1941 | 1961 |
2 | 50 | 35 | Jesper Knudsen, Læseforeningen | 4.59 | 4 | 21 | 2056 | 2044 |
5 | 51 | 79 | Lars Wisler, Grindsted | 3.57 | 4 | 21 | 1796 | 1810 |
4 | 52 | 65 | Sander Stage-Steffensen, Køge/ BMS | 3.36 | 4 | 21 | 1897 | 1917 |
4 | 53 | 64 | Daniel Kokholm, K41 | 3.53 | 4 | 21 | 1897 | 1911 |
2 | 54 | 27 | Steen Brustrup Petersen, Brønshøj | 5.58 | 4 | 20 | 2092 | 2060 |
4 | 55 | 67 | Peter Stuhr, K41 | 3.20 | 4 | 20 | 1885 | 1909 |
3 | 56 | 48 | Thomas Christensen, Kjellerup | 4.96 | 4 | 19.5 | 1956 | 1928 |
6 | 57 | 102 | Kim Hardlei, Vejlby-Risskov | 1.97 | 4 | 19 | 1687 | 1765 |
3 | 58 | 47 | Benjamin Christensen, Nordre | 4.38 | 4 | 19 | 1966 | 1954 |
4 | 59 | 71 | Lars Schøning, Skive | 4.52 | 4 | 19 | 1870 | 1855 |
4 | 60 | 63 | Bjarke Gregor, Enkeltmedlem | 3.99 | 4 | 18.5 | 1898 | 1898 |
1 | 61 | 16 | Peter Erik Olsen, Seksløberen | 6.20 | 4 | 18.5 | 2173 | 2129 |
2 | 62 | 40 | Morten F. Jensen, Præstø | 5.36 | 4 | 17.5 | 2042 | 2015 |
4 | 63 | 73 | Hugo Falberg, Aalborg | 4.18 | 4 | 17.5 | 1857 | 1851 |
5 | 64 | 84 | Joen Lesner, SK 1968 | 1.67 | 3.5 | 23.5 | 1770 | 1836 |
3 | 65 | 43 | Finn Holmsø, Præstø Skaklub | 4.52 | 3.5 | 22 | 2001 | 1972 |
2 | 66 | 25 | Klaus Nielsen, Furesø | 5.15 | 3.5 | 21.5 | 2105 | 2072 |
6 | 67 | 97 | Christian Matico Jepsen, Evans | 2.70 | 3.5 | 21.5 | 1705 | 1729 |
4 | 68 | 76 | Lasse Nielsen, Fredericia | 2.40 | 3.5 | 21 | 1837 | 1870 |
3 | 69 | 52 | Henrik Mortensen, Horsens | 4.86 | 3.5 | 20.5 | 1942 | 1902 |
5 | 70 | 81 | Kasper Skaarup, Sk. af 1968 | 2.66 | 3.5 | 20.5 | 1783 | 1809 |
5 | 71 | 85 | Birger Olsen, Sydøstfyn | 2.70 | 3.5 | 20.5 | 1761 | 1785 |
7 | 72 | 116 | Simon Ehrenreich, SK1968 | 1.98 | 3.5 | 20.5 | 1605 | 1650 |
5 | 73 | 94 | Filip Holm, Nordre | 2.61 | 3.5 | 20 | 1712 | 1739 |
4 | 74 | 70 | Jakob Kjær, Seksløberen | 3.98 | 3.5 | 20 | 1870 | 1855 |
2 | 75 | 36 | Poul Erik Nielsen, Sydøstfyn | 5.54 | 3.5 | 20 | 2053 | 2012 |
5 | 76 | 80 | Aksel Hansen, Holstebro | 3.45 | 3.5 | 19.5 | 1791 | 1793 |
5 | 77 | 90 | Jacob Bjørnskov, SK1968 | 2.94 | 3.5 | 19.5 | 1724 | 1741 |
3 | 78-79 | 56 | Matthias Keum Finne, ØBRO | 4.07 | 3.5 | 19 | 1931 | 1915 |
5 | 78-79 | 88 | Frank Gjerning Petersen, Kjellerup | 2.89 | 3.5 | 19 | 1728 | 1746 |
3 | 80 | 58 | Maxim Konstantinov, Evans | 5.18 | 3.5 | 18.5 | 1923 | 1872 |
4 | 81 | 72 | Kurt Finn Pedersen, Aalborg Skakforening af 1889 | 3.95 | 3.5 | 18.5 | 1862 | 1849 |
5 | 82 | 83 | Sofie Dürrfeld, ØBRO | 3.52 | 3.5 | 18.5 | 1778 | 1778 |
4 | 83 | 59 | Steen Guldager Pedersen, Valby | 4.12 | 3.5 | 18.5 | 1922 | 1904 |
5 | 84 | 92 | Erik Pontoppidan, Evans | 2.95 | 3.5 | 18 | 1719 | 1736 |
5 | 85-86 | 77 | Aage Søndergård Nielsen, Springeren, Kolding | 4.02 | 3.5 | 17.5 | 1806 | 1791 |
5 | 85-86 | 89 | Mathias Frost Torp-Hansen, ØBRO | 3.59 | 3.5 | 17.5 | 1728 | 1725 |
4 | 87 | 61 | Simon Ladefoged, Ribe | 5.16 | 3.5 | 16 | 1909 | 1860 |
5 | 88 | 91 | Jan Ambirk, Vordingborg | 4.18 | 3.5 | 16 | 1722 | 1701 |
4 | 89 | 74 | Alex Sørensen, Læsefoeningen | 3.04 | 3 | 22.5 | 1849 | 1848 |
5 | 90 | 78 | Jan Rosenberg, Springeren,Kolding | 2.54 | 3 | 21 | 1801 | 1815 |
5 | 91 | 82 | Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen, Læseforeningen Odense | 2.59 | 3 | 21 | 1778 | 1790 |
7 | 92 | 120 | Janith Easwaralingam, Fredericia | 1.58 | 3 | 20 | 1574 | 1625 |
3 | 93 | 51 | Anton Marthedal, BMS | 4.54 | 3 | 20 | 1945 | 1899 |
6 | 94 | 101 | Florian Purguette, Øbro | 2.02 | 3 | 19.5 | 1687 | 1717 |
6 | 95 | 109 | Michael Rene Christensen, Thy | 2.24 | 3 | 19.5 | 1654 | 1677 |
4 | 96 | 75 | Jann Nettelbeck, Turm Kandel/Tyskland | 3.67 | 3 | 19.5 | 1840 | 1821 |
6 | 97 | 108 | Bo Munksgaard, Præstø | 2.29 | 3 | 19.5 | 1659 | 1680 |
7 | 98 | 123 | Yunus Mermer, Enkeltmedlem | 1.87 | 3 | 19 | 1545 | 1597 |
3 | 99 | 49 | John Laurids Hansen, Frederiksberg | 5.08 | 3 | 18 | 1949 | 1886 |
6 | 100 | 104 | Troels Barington, Valby | 3.22 | 3 | 18 | 1682 | 1676 |
8 | 101 | 133 | Morten Maate, Øbro | 0.87 | 3 | 17 | 1409 | 1535 |
6 | 102 | 110 | Erik Hedegaard Hansen, Helsingør | 3.71 | 3 | 17 | 1643 | 1622 |
5 | 103 | 93 | Egon Rysgaard Madsen, Thy | 4.08 | 3 | 16.5 | 1713 | 1680 |
7 | 104 | 117 | Rasmus Emil Ryder Tønnesen, Køge | 3.26 | 3 | 16.5 | 1603 | 1594 |
6 | 105 | 100 | Poul Nørgaard, Skanderborg | 3.58 | 3 | 16.5 | 1697 | 1679 |
4 | 106 | 66 | Graham Taylor, SK1968 | 5.46 | 3 | 16 | 1886 | 1813 |
7 | 107 | 115 | Bjarne Eiholt, K41 | 3.92 | 3 | 16 | 1605 | 1567 |
7 | 108 | 125 | Joshua Kehlet, Sk1968 | 2.67 | 3 | 15.5 | 1530 | 1546 |
7 | 109-110 | 114 | Angelo Nielsen, Amager | 4.27 | 3 | 15 | 1605 | 1552 |
8 | 109-110 | 138 | Theo Stage-Steffensen, Køge/ BMS | 1.57 | 3 | 15 | 1300 | 1365 |
6 | 111 | 96 | Vagn Skov Andersen, Horsens | 5.09 | 3 | 13.5 | 1706 | 1643 |
6 | 112 | 106 | Flemming Pagh Iversen, Aros | 2.04 | 2.5 | 21 | 1663 | 1677 |
6 | 113 | 99 | Kim Schmidt, Holstebro | 2.73 | 2.5 | 20 | 1705 | 1698 |
6 | 114 | 105 | Jan K. Jensen, TSF | 3.17 | 2.5 | 20 | 1675 | 1656 |
6 | 115 | 112 | Frank Severinsen, K41 | 1.43 | 2.5 | 19.5 | 1622 | 1654 |
7 | 116 | 122 | Christoffer Vinter, Frem | 2.70 | 2.5 | 19.5 | 1569 | 1560 |
7 | 117 | 118 | Lars Søndergaard, Præstø | 2.54 | 2.5 | 19 | 1587 | 1585 |
6 | 118 | 107 | Søren R. Ottesen, Tranum | 3.43 | 2.5 | 19 | 1660 | 1632 |
6 | 119 | 111 | Tobias Jakobsen, K41 | 2.97 | 2.5 | 19 | 1629 | 1616 |
6 | 120 | 95 | Søren Jensen, Enkeltmedlem | 3.16 | 2.5 | 18.5 | 1706 | 1687 |
7 | 121 | 127 | Jan Ryder Tønnesen, Køge | 1.66 | 2.5 | 17 | 1483 | 1521 |
8 | 122 | 131 | Jonathan Roed Gundorf Jacobsen, Frem | 1.91 | 2.5 | 16 | 1453 | 1480 |
8 | 123 | 139 | Jakob Schultz Svenningsen, Skive | 1.59 | 2.5 | 16 | 1268 | 1309 |
8 | 124 | 135 | Jeppe Højland, ØBRO | 1.04 | 2.5 | 15.5 | 1364 | 1429 |
7 | 125 | 129 | Birgit Dithlevsen, Herning | 3.06 | 2.5 | 14.5 | 1472 | 1447 |
7 | 126 | 113 | Sophus Hasselby, Øbro | 2.75 | 2 | 19 | 1613 | 1587 |
4 | 127 | 69 | Allan Westenborg, Syddjurs | 4.80 | 2 | 18.5 | 1871 | 1787 |
7 | 128 | 124 | Morten Bengtson, Seksløberen | 2.30 | 2 | 18.5 | 1542 | 1529 |
6 | 129 | 98 | Hans Erik Leimand, Ribe | 3.45 | 2 | 18.5 | 1705 | 1662 |
7 | 130 | 121 | Thomas Nielsen, Enkelmedlem | 2.18 | 2 | 18 | 1574 | 1565 |
8 | 131 | 137 | Ruben Jepsen, Sydøstfyn | 0.65 | 2 | 17.5 | 1343 | 1404 |
7 | 132 | 119 | Laurits Gorm Dahl, Skive | 2.56 | 2 | 16.5 | 1576 | 1551 |
7 | 133 | 130 | John Christopher Højstrup Christensen, Silkeborg Skakklub af 1930 | 2.48 | 2 | 16 | 1467 | 1445 |
8 | 134 | 140 | Carsten Fisker, Viborg | 0.72 | 2 | 15.5 | 1261 | 1320 |
8 | 135 | 143 | Bent K. Nielsen, Skørping | 0.60 | 2 | 15 | 1176 | 1239 |
7 | 136 | 126 | Jesper Thorsen, Enkeltmedlem | 3.53 | 2 | 15 | 1504 | 1434 |
6 | 137 | 103 | Uffe Kallenbach, THY | 4.72 | 2 | 13.5 | 1687 | 1606 |
8 | 138 | 136 | Jens Ole van de Weerd, Aalborg | 2.93 | 2 | 13 | 1355 | 1312 |
8 | 139 | 144 | Sune Stage-Steffensen, Køge | 1.56 | 2 | 11 | 1112 | 1132 |
7 | 140 | 128 | Torben William Petersen, Ringsted | 1.70 | 1.5 | 16.5 | 1483 | 1474 |
8 | 141 | 146 | Steen Roed Gundorf Henriksen, Frem | 0.20 | 1.5 | 16 | 1083 | 1142 |
8 | 142 | 142 | Mia Louise Gammeltoft, - indland | 0.50 | 1.5 | 15.5 | 1184 | 1229 |
8 | 143 | 132 | Birgitte Brunsgaard Jacobsen, Skive | 2.36 | 1.5 | 15 | 1435 | 1397 |
8 | 144 | 134 | Torben Fogh, Viby | 3.01 | 1.5 | 13.5 | 1366 | 1299 |
8 | 145 | 141 | Johannes F. Jensen, Præstø | 2.71 | 1.5 | 12.5 | 1244 | 1190 |
8 | 146 | 147 | Lis K. Dam, Præstø | 0.93 | 1 | 14 | 1002 | 1004 |
8 | 147 | 145 | Jan Thybo, Morsø Skak Klub | 0.49 | 1 | 13.5 | 1093 | 1116 |
8 | 148 | 148 | Patrick Lund Nielsen, Skive | 1.30 | 1 | 12 | 1000 | 1000 |
Korrektionen er almindelig korrektion (sum af modstandernes point fraregnet de to mindste)
Nyt ratingtal er dansk rating. Hvor der står 3 tal, er det ratingtallet efter hhv. tab, remis og gevinst.
FIDE rating beregnes ikke. Bekagler.
|
Horsens Lang Weekend 2017
er støttet af:
|